Okrasné zahrady přímo z domu

Při listování jakýmkoli zahrádkářským časopisem nebo časopisem o bydlení snadno zjistíme, že trendem současné doby jsou okrasné zahrady, do kterých vstoupíme „přímo z domu“. Jedná se o terasy u domu, které jsou obklopeny zelení někdy i částečně stavěné jako molo třeba na velkém jezírku. V takovém případě stačí pouze vyjít francouzským oknem z domu na terasu a máte kolem sebe bujnou vegetaci, aniž byste se museli dotknout nohou trávy. Odpadají tak například zablátěné boty. Zahradu můžete doplnit i o zahradní nábytek či kované ploty.

Zmenšené okrasné zahrady – skalky

Součástí okrasné zahrady často bývají i skalky. Těm, kterým se tyto zmenšené realizace skutečného světa líbí, se nabízí široké množství možností, jak je osadit, jaké rostliny použít. Základem bývá aranžmá z kamenů osázené skalničkami, drobnými stromky a květinami, které by mělo být položeno na nepropustné folii, aby se nedostal mezi žádoucí rostliny i plevel. Výsledek může být působivý a neobnáší ani nijak velké opečovávání, když už je skalka jednou založená.

Rostliny vhodné pro okrasné zahrady

Jaké rostliny si do okrasné zahrady vysadíme, bychom měli odvíjet od toho, jakou půdu máme, jaké klimatické podmínky u nás panují, pravděpodobně by se u nás nedařilo palmě, i když by si ji na zahradě někdo velmi přál. Dále zohledňujeme vlastní estetické hledisko, tedy jak chceme, aby zahrada vypadala, svou finanční situaci – sazenice rostlin nebývají nejlevnější záležitostí obzvlášť, pokud kupujeme již starší vzrostlé rostliny, ty se ale vyplatí proto, že už mají kvalitní silný kořenový systém. U nás jsou do okrasné zahrady velmi oblíbené například túje, které jsou celoročně zelené, drží tvar, takže je není potřeba příliš stříhat a dají se vysazovat do živých plotů, které pak příjemně oddělují prostor. Konifery obecně se hodí pro vysazování jako okrasné dřeviny, neboť se dají stříhat do nejrůznějších tvarů, třeba spirál.