Japonské okrasné zahrady jsou velmi osobitým druhem zahrad, které jsou v zemi jejich zvyku považovány za umění. Cílem japonské zahrady je, aby se v ní člověk cítil vyrovnaně a harmonicky. Takové zahrady nesmí obsahovat zbytečné množství prvků, správná japonská zahrada má takové minimum prvků, že další zbytečnosti již nelze odstranit. Používají se jehličnany, které se precizně tvarují, ale takovým způsobem, aby působily přirozeně, jinými rostlinami typickými pro japonské okrasné zahrady jsou kvetoucí jabloně, sakury, magnolie a další. Velmi používané jsou vodní plochy, potůčky nebo vodopády, kolem kterých rostou vodní rostliny a v kterých se prohánějí barevné ryby. Překlenuty mohou být můstky a lávkami. Japonské zahrady představují svět v jeho zmenšené podobě. Odtamtud k nám přišly bonsaje coby zmenšené varianty stromů a ve stejném duchu se nesou i skalky. Dalším typickým prvkem japonské okrasné zahrady jsou tak kameny, které reprezentují hory. Tráva je používána minimálně, místo ní jsou z japonských zahrad známé pečlivě uhrabané písečné a oblázkové plochy značící vlny ve vodě.
V našich měřítcích si lidé často zakládají kopie japonské okrasné zahrady, kdy ovšem spíše bez přemýšlení imitují, aniž by věděli, že se ve své podstatě má jednat o umění spojené s filozofií. Vznikají tak okrasné zahrady s nepřeberným množstvím prvků, které se navzájem přebíjejí, místo aby spolu harmonicky vytvářely příjemnou atmosféru.

Okrasné zahrady s jezírky

I když už nejsme v době renesance, stále populární jsou okrasné zahrady s jezírky a potůčky, v kterých se prohání zlaté rybky i dnes. Taková jezírka už se v současné době prodávají jako jednodílné vany ze speciálních materiálů i v imitaci kamene, které pak buď můžeme, nebo nemusíme zakrýt, podle toho jak moc si přejeme, aby naše jezírko vypadalo přirozeně. Některým lidem se líbí, pokud se přes jejich vodní plochu klene dřevěný můstek. U okrasné zahrady s jezírkem je pak potřeba zajistit hlavně filtraci vody, zvláště pokud si do něj chceme pořídit nějaké živočichy. U potůčku takový problém není. Tekoucí voda se může pouze nechat prohnat například pískem, navíc není pravděpodobné, že by se proud vody zanášel tak jako stojící voda v jezírku.