Pokud chceme ze své zahrádky za domem udělat okrasnou zahradu, máme na výběr mnoho možností, jak se tohoto úkolu zhostit. Jaké prvky použít. Základem je samozřejmě správné rozvržení. To bychom měli pečlivě zvážit vzhledem k velikosti prostoru, který budeme mít k dispozici. Nejlepší je stále nechat návrh okrasné zahrady za zahradním architektovi, který Vám připraví návrh na míru. Samozřejmostí by ale měla být spolupráce. Na základě Vašich přání a představ Vám vybere ty správné rostliny a jiné komponenty.

Co od okrasné zahrady očekáváme

Než začneme okrasnou zahradu plánovat, měli bychom si dobře rozmyslet, jakou zahradu ve výsledku očekáváme. Pokud si přejeme mít zahradu květinovou, budeme sázet pravděpodobně květinové záhony a kvetoucí keře, jestliže máme zájem o okrasné zahrady, které budou celoročně zelené, zvolíme asi především jehličnany a neopadavé rostliny. Často se ale jistě bude jednat o kombinace obojího. Důležité jsou ale i ozdobné prvky, které zvolíme k podržení celé okrasné zahrady. Doplnit ji můžeme mulčovací kůrou. Ta zabrání prorůstání plevelu a bude držet vlhkost v půdě. Dalším prvkem, který podtrhne vzhled vaší okrasné zahrady, jsou ohraničení záhonů a keřových zákoutí. Lze použít nízké dřevěné ploty nebo kůly, které se zarazí do země. Prodávají se i oddělovače záhonů z umělé hmoty.

Tip: Přemýšlíte, jaká si pořídit garážová vrata? Dnes patří mezi neoblíbenější typy zřejmě výklopná vrata nebo sekční vrata. Vyrábějí se v mnoha rozměrech a také v různých provedeních a s různými pohony vrat. Vybrat si tak můžete vrata, která budou přesně odpovídat Vašim představám.

Jak správně rozvrhnout okrasné zahrady

Při rozvrhování okrasné zahrady Vám pomůže zahradní architekt nebo firmy, které se na tento obor specializují. Zpracují Vám 3D návrh Vaší budoucí zahrady, takže si budete moci udělat jasnou představu, co a jak bude přesně vypadat. Pokud do okrasné zahrady zasazujeme kvetoucí rostliny a keře, měli bychom zohlednit, kdy která rostlina kvete a rozvrhnout si je tak, aby doby kvetení na sebe navazovaly a my tím pádem měli květy na zahradě od jara do podzimu.