Na výběr je i celé množství stylů okrasné zahrady. Kdysi velmi oblíbené pravidelné renesanční zahrady měly svůj základ v zahradách typických pro starověký Řím, Řecko Egypt a středověké klášterní zahrady. Tento styl se dnes už patrně tolik používat nebude neboť vyžaduje přesné plánování, velkou plochu a náročnou údržbu. Nic totiž nesmí přerůst předem stanovený tvar a velikost.

Selský styl okrasné zahrady

Častější pro okrasné zahrady bude asi styl, který kopíruje starý vesnický sloh typický pro selské statky. Zejména lidé, kteří si takový statek zrenovují, se často snaží využít původní styl i v zahradě. I u novostaveb se ale dá vytvořit atmosféra starého venkova, kterou si často rádi navozují lidé z velkoměst, aby se znovu přiblížili životu na vesnici. V selském stylu je klasické použití masivních dřevěných prvků, selského zahradního nábytku. Pro dekoraci se dají použít stará vozová kola, na zasazení květin pak kamenné truhlíky nebo dřevěné stylové vozíčky. Dřevem obkládané studny s typickým rumpálem  a džberem na vytahování jsou dalším motivem, které lze pro selské zahrady použít.

Přírodní styl okrasné zahrady

Jiným oblíbeným stylem je přírodní styl okrasné zahrady, který využívá divoce rostoucích rostlin. Ty se pak nechávají růst a příliš se netvarují, pouze se částečně koriguje jejich rozrůstání, aby z nich nevznikla úplná „džungle“. Tento styl okrasné zahrady může být považován za romantický a hodí se k němu kovový zahradní nábytek nebo patinovaný dřevěný nábytek. Polorozpadlé kamenné zídky mohou dotvářet atmosféru přírodní okrasné zahrady. Tento styl je vhodný do zahrad, kde rostou vzrostlé stromy a využívají se rozrostlejší keře a květiny. Tímto způsobem může být řešena zahrada buď jako celek nebo jen její část. Pokud se rozhodneme jako přírodní pojmout jen část okrasné zahrady, vhodným propojením se zbytkem jinak řešené zahrady je například zatravněná plocha.
Jedním z netradičních trendů současné doby, který se k nám dostal z Asie, jsou japonské okrasné zahrady.